تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که این همه زباله و آبی که در سینک آشپزخانه‌تان ریخته می‌شود به کجا می‌رود و یا سرویس بهداشتی منزل‌تان اصلا به کجا وصل است؟ هر خانه‌ و ساختمانی نیاز به راهی برای دفع پسماندها دارد. این کار معمولا به دو روش انجام می‌شود.

  • برخی خانه‌ها از طریق لوله کشی به شبکه آب و فاضلاب شهری وصل می‌شوند. این شبکه در واقع پسماندها را از شهر خارج می‌کند و در طول مسیر و در صورت امکان، آب جاری در شبکه نیز برای مصارفی مانند کشاورزی تصفیه می‌شود.
  • از طرف دیگر برخی خانه‌ها که به شبکه آب و فاضلاب شهری وصل نیستند، دارای چاهی هستند که در محلی مناسب و عمیق کنده شده تا فاضلاب و پسماندهای ساختمان را به دل زمین انتقال دهد.

در شهری مثل تهران، طرح شبکه آب و فاضلاب به تازگی در حال اجرا است و بسیاری از خانه‌ها هنوز هم دارای سیستم چاه هستند. اما گاهی اوقات به دلایلی، این چاه دچار مشکل شده و پر می‌شود و دیگر نقش خود را به درستی انجام نمی‌دهد. در ادامه دلایل پر شدن چاه را با یکدیگر بررسی می‌کنیم.

دلایل پر شدن چاه

  • یکی از رایج‌ترین دلایل پر شدن چاه فاضلاب، جمع شدن موادی مانند مو، دستمال کاغذی، درب قوطی شامپو و سایر زباله‌های جامد روی سطح آب چاه است. این مواد در صورت زیاد بودن و جمع شدن، به تدریج باعث ایجاد شدن سدی روی سطح آب شده و اجازه نمی‌دهند آب و پسماندهای جدید از چاه پایین بروند. در نتیجه چاه به تدریج پر می‌شود.
  • دلیل بعدی رسوب کردن روغن و چربی موجود در فاضلاب بر دیواره‌های چاه است. از آنجایی که در فاضلاب خانگی همیشه مقادیری از روغن و یا چربی صابون و مواد شوینده وجود دارد، گاهی این موارد روی دیواره چاه رسوب می‌کنند و اجازه جذب آب به خاک را نمی‌دهند. در نتیجه چاه به سرعت پر می‌شود.
  • یکی دیگر از دلایل پر شدن چاه، مقاومت پایین خاک محل است. در واقع اگر خاکِ محلِ حفر چاه از جنسی باشد که نتواند به خوبی آب را در خود جذب کند (مثل خاک رس)، آب و فاضلاب وارد شده به چاه به تدریج روی هم انباشته شده و چاه پر می‌شود.
  • دلیل رایج دیگر، تمام شدن ظرفیت چاه است. همان طور که احتمالا خود شما هم حدس می‌زنید، یک چاه درست مانند یک ظرف، ظرفیت مشخصی دارد و در صورتی که آب و فاضلاب بیشتر از حد پیش بینی شده به آن وارد شود، به سرعت پر می‌شود. این موضوع گاهی اوقات ممکن است در زمان بارش‌های شدید و در اثر وارد شدن آب باران به چاه فاضلاب و یا به سادگی به خاطر حجم بالای استفاده از چاه در یک ساختمان رخ دهد.

تخلیه چاه با حفر چاه کمکی

در این روش که زیاد هم مرسوم نیست بعد از بررسی عمر چاه عمق آن و نظرفت جذب پذیری چاه توسط یک متخصص تخلیه چاه و در صورت امکان پذیر بودن این روش یک چاه کمکی در نزدیکی چاه فعلی کنده می شود و بعد از حفر آن به کمک یک لوله انتقال از چاهی که پر شده به چاه تازه حفر شده مایعات آن چاه به چاه جدید انتقال می یابد.

این روش زمانی انجام می شود که اولا چاه اولیه همچنان ظرفیت پذیری خود را دارد ولی مثلا به دلیل اینکه میزان ورودی مواد به داخل آن زیاد شده و چاه زمان برای خالی شدن ندارد انجام می شود . درواقع چاه جدید کمک می کند که چاه قبلی فرصت پیدا کند تا فضولات وارد شده را به محیط پس دهد.

توجه کنید که در چاه جدید هیچ لوله ی فاضلابی وارد نمی شود و فقط در صورتی که چاه اولیه سر ریز کند مایعات آن به داخل چاه جدید ریخته می شود تا توسط آن به محیط انتقال یابد و فضولات و مواد حل نشدی همچنان در چاه اصلی دفن می شوند.

در این روش دیگر نیازی به تخلیه مواد از طریق دستگاه های مکنده وجود ندارد و دردسری کمتری هم برای ساکنان اطراف به وجود خواهد آورد.

تخلیه چاه به وسیله دستگاه

در مطالب گذشته راجب دلایل پر شده چاه فاضلاب صحبت کردیم و در اینجا به یکسری نکات جدید و جزئی دیگر می پردازیم. هرچه عمر چاه بیشتر می شود و فاضلاب بیشتری به آن وارد می شود به مرور زمان فضولات،چربی ها،مواد حل نشدنی مثل مو در چاه کمک به ایجاد یک لایه نفوظ ناپذیر در کف و دیواره چاه می کنند که هرچقدر هم که چاه ما در یک زمین شنی و چذب پذیر قرار داشته باشد دیگر راهی برای نفوظ آب به درون زمین باقی نمی ماند.

فرض را براین بگیرید که شما 10 یا 15 سال است که یک چاه فاضلاب با عمق مناسب دارید که میزان استفاده شما در روز هم از این چاه به صورت متوسط و معقول بوده باشد. در روز که میزان ورود فاضلاب و لجن همراه با آب به داخل چاه زیاد می شود چاه شما همه آن را می پذیرد و در هنگام شب که میزان ورود مواد به آن کم کی شود و در اصطلاح چاه آرام می گیرد،فضولات و جامدات و مواد حل نشدنی به کف چاه و انباره ان می رود و مایعات آن توسط دیواره به محیط اطراف پس زده می شود ولی باز هم مقداری از آن در چاه و روی دیواره می ماند.

پس از سالها و ادامه این فرایند دیگر لایه ای کلفت و سفت از مواد ضاید سطح دیواره را می گیرد ، انباره چاه پر می شود و نفوض آب به محیط کم می شود.و در مدت کوتاهی چاه فاضلاب شما پر می شود.در اینجا است که شما نیاز به یک شرکت تخلیه چاه پیدا می کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *